Jedenáct kandidátů

21. září 2018 v 16:18 |  Ela a politika
Číslo jedenáct je pro město Brno magické. Možná to ví i vedení České televize, které si včera do své debaty kandidátů na primátora pozvalo přesně jedenáct kandidátů. Potěšili mě tím. A hlavně mě potěšili tím, že si pozvali do debaty konečně takzvaně člověka z lidu, paní Andreéu Komárkovou, kandidátku na primátorku ze Sdružení nezávislých kandidátů pro Brno. V průzkumu volebního potenciálu (ten se dělá tak, že respondent odpovídá zda se chystá k volbám a koho by snad volil) o jejím sdružení uvažuje každý desátý volič. Vzniklo to pravděpodobně tak, že lidé ještě nejsou rozhodnutí a odpovídají, že nejspíš budou volit nějaké nezávislé.

Jsem moc ráda, že kandidovat v komunálních volbách může každý. Přesto je velmi neobvyklé vidět mezi protřelými a většinou profesionálně působícími předvolebními lídry obyčejnou ženu, která poté co bude na radnici konečně všechno vyřeší. Teď sice ještě nemá plán, ale po volbách se obklopí odborníky a bude líp i v Brně. Paní Komárková měla přímo v předvolební debatě příležitost nechat si od ostatních kandidátů osvětlit některé záludnosti zastupitelské demokracie. Na oplátku nám vysvětlila, že žijeme tak trochu v apokalypse, kdy drobní podnikatelé krachují jak na běžícím pásu kvůli rezidentnímu parkování. V průběhu debaty se pan Vokřál z jejich úst dozvěděl, že před veřejností tají obecní byty, které hodlá dát uprchlíkům za zády občanů a před občany to tají, ale paní K. ho prokoukla. Uprchlíci jsou osvědčeným ožehavým tématem každých voleb a ani ty komunální nejsou výjimkou. A paní Andreéa proti uprchlické krizi statečně bojuje na svém facebookovém profilu tím, že sdílí různé hoaxy.


Každému, kdo chce kandidovat do zastupitelstva té sebemenší obce bych proto doporučila, aby se dobrovolně nechal zvolit třeba do předsednictva sdružení vlastníků bytových jednotek. Pokud bydlí ve vlastním, může se přidat třeba k rybářskému svazu nebo zorganizovat sousedský piknik či se spolu s přáteli přihlásit do Ukliďme Česko. Přeci to nemůže být tak složitý. Kdokoliv tohle říká prozrazuje na sebe, že opravdu nezažil reálnou politiku ve smyslu jednání s lidmi třeba i protichůdných názorů.Většinou pak rychle přichází prozření, že jednoduchá řešení zní skvěle do chvíle, kdy se je někdo pokusí prosadit v praxi. Pak najednou vyvstanou problémy se zašmodrchanými majetkovými vztahy, nedostatkem aktivních lidí, pomalou legislativou a taky se nezřídka ukáže, že obě skupiny se zcela protichůdnými zájmy mají vlastně tak trochu pravdu. Většinou to přinese pokoru a zjištění, že svět okolo nás je složitý. Prosím, dejte svůj hlas těm, kteří jsou si toho vědomi.

Odkaz na debatu zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2600477-predvolebni-debata-zive-kandidati-na-primatora-brna-diskutuji-o-bydleni-i-doprave
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama