Dej žvejce lajk

12. května 2017 v 22:54 |  Ela mezi pozemšťany
Už jsem se přiznávala, že na takzvané oblíbené sociální síti trávím mnohem víc času, než by bylo zdrávo a záhodno. Události světového významu, domácí politické aféry, ztracená koťátka i narození nových občánků mám přehledně na jednom místě na dosah myši. My zvědaví lidé z kanceláří s celodenním neomezeným připojením na internet snad nemůžeme Facebook nemilovat.

Dnešní internety vyhrála fotka osamělé žvejky na dlažbě před nádražím v Pardubicích. Za půl dne nasbírala přes padesát tisíc lajků. Víc než 8 tisíc lidí fotku sdílelo na svých profilech. Martin Koudelka chtěl poukázat na to, jakou vypovídací hodnotu mají lajky. Osm tisíc nebo možná i víc lidí se sešlo předevčírem na Václavském náměstí, aby vyjádřili nespokojenost se současnou politikou v Česku. Demonstruje se na Balkáně, demonstruje se v Maďarsku, v lednu se demonstrovalo v Polsku a už to došlo i k nám. Ano, třeba pro italské turisty jsou naše demonstrace zklamáním. Očekávali srážky demonstrantů s policií a trochu vzrušení a dočkali se postávajících lidí co tleskají špatně ozvučeným řečníkům.

Ta žvýkačka měla poukázat na to, že dát lajk na Facebooku je jednodušší než vyjít do ulic. Že přece to, jestli je něco správně nebo špatně nemůžeme posuzovat počtem lajků. Lajky odrážejí naše emoce, náš plazí a prapůvodní mozek. Ale savci si vybudovali nad emočím mozkem nové struktury, které jim pomáchají porozumět složitému světu. Těm strukturám se říká neokortex, nová kůra a jsou v něm uloženy vyšší a složitější intelektuální funkce. Rozum a intelekt. A jelikož u člověka je neokortex zdaleka nejrozvinutější ze všech savců neměli bychom se bát jej používat. Zejména pak na místech k tomu vhodných, jako je třeba zamýšlení se nad směřováním naší země, nad tím, kým chceme být, nad tím, jaké hodnoty jsou pro nás důležité.

Bohužel v hovorech o dnešní politické situaci se zhusta projevuje jen plazí mozek. Jenom ono mám rád, nemám rád. Pane Babiši, já vám fandím, nebo pane Babiši já vám nefandím. Je to snaha rozdělit svět na ty dobré MY a ty špatné ONI. Nikdy naopak. Můj tábor jsou ti správní, kteří to myslí dobře a když kradou tak jen trochu. Až se zase rozčílíme nad NIMI co kradou určitě o něco víc, vzpoměňme si prosím na svůj savčí mozek a použijme jej. Zkusme se odprostit od emocí a zjistit si nějaká fakta a těmi nakrmit svůj intelekt. Nežijeme přece s plazím mozkem v černobílém světě. Svět je složitý a žvýkačka na šedivýchých dlaždicích nám připomíná, že svět není černobílý. Svět má spoustu odstínů šedé a bude dobré k jeho zkoumání používat naši šedou kůru mozkovou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama