Aleppo

13. prosince 2016 v 22:08
Rádi si myslíme, že jsme něco víc než zvířata, Že jenom my lidé máme duši a jenom nás lidi čeká posmrtný život. O Reném Descartovi se traduje, že kopal do pejsků, protože byl přesvědčen, že jen lidé cítí bolest. Že lidé jsou něco víc než zvířata.
Rádi si o sobě myslíme, že jsme lepší, když chceme popsat něco děsuplného a nelidského, říkáme tomu zvěrstvo. Je to vůči zvířatům nefér.

Kam se poděl ten náš humanismus? Kam se poděl v Srebrenici? Kam se poděl v Mauthaousenu? Kolikrát jsme si říkali, že už nikdy nic takového nedopustíme? Že nenecháme lidi válčit a zabíjet se navzájem. Založili jsme si OSN a k čemu je to lidem v Aleppu? Nejhorší ze všeho je bezmoc. Jak mám zastavit masakr civilního obyvatelstva? Už na to takhle koukáme pět let a nikdo není schopen to zastavit, a vlastně ani nikdo neví, jak by to zastavit šlo. Zabijem ty špatné? Jak je rozpoznáme? A vůbec, snažit se zastavit krveprolití dalším masovým vražděním je nesmysl.

Přivádí mě to na myšlenky o tom, jak jsou naše jistoty křehké. Mír nejistý. Úvahy o tom, jak jsme jen bezmocné loutky v rukou osudu, úvahy o tom, jak nemáme na okolí žádný vliv. Může za to zvíře v srdci člověka, nebo za to může jen to, co je člověku vlastní? Vraždit svůj druh kvůli ideologii nebo banálním rozdílům v barvě kůže žádné zvíře nedovede.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Marjane Marjane | Web | 13. prosince 2016 v 22:49 | Reagovat

Aleppo je to jediné, na co myslím celý den, a přesto bych se o něm psát neodvážila. Teď, když dochází k plnění nejstrašnějšího scénáře, zní všechna slova prázdně a pokrytecky. OSN se musím aspoň trochu zastat (mimochodem, OSN a UN jsou jedno a to samé) - humanitární pomoci tam posílali dost, i teď tam je, ale nemá se do obklíčeného města jak dostat. Což jen ukazuje na bezcitnost Al Assada a jeho allies.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama