Solipsismus v nás

27. října 2016 v 10:46
Představuju si, že mám na kontě sedmi či osmimístnou částku. Právě přemýšlím, jestli si přes Vánoce vyjet na Maledivy nebo na Seyschely. O byt v centru se mi zatím bude starat Maruška, která se o něj stará vždycky, když cestuju. O letní sídlo se stará zahradník Patrik, a stejně teď na rozlehlé zahradě nemá moc práce. Jsem štíhlá blondýna, o nápadníky nemám nouzi, snadno se seznámím. V Davosu na lyžích nebo v Karibiku na jachtě už jsem si našla spoustu přátel. To všechno je snadné si představit.

Svět si z toho ale nic nedělá. Konto ukazuje čtyři nebo pět míst, sedím sama doma a koukám z okna na poloprázdné parkoviště. Mezi svátky budu chodit do práce, protože kdo, když ne já. A o letním sídle, Patrikovi a Marušce, stejně jako o jachtě, lyžování a štíhlosti můžu dál akorát tak snít. Svět si z mých představ málo dělá.

Přesto vím, že představy jsou důležité a naše životy formují. Chci si představovat, že svět je nepřátelské místo, kde na mě za každým rohem číhá nebezpečí? Chci být přesvědčená o tom, že dobře už bylo a teď nás čeká jen zima, hlad, skřípění zubů a vůbec všeobecná apokalypsa? Je to jen na mně. Já se rozhodla jinak, nemusím zabíhat v představách do Karibiku. Můžu být spokojená s tím co mám, můžu být přesvědčená, že svět je pro mě dobré místo s tím, co mám. Stačí, že mám doma teplo, plnou ledničku a přístup ke všem informacím světa. A z nich si můžu vybírat a já volím ty dobré zprávy. Někdy se to nezdá, ale není jich málo. A čím víc si jich budu všímat, tím víc jich uvidím. A moje představy o světě budou tak jak tak čím dál krásnější.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 27. října 2016 v 11:12 | Reagovat

Moc pěkné, člověk by měl být spokojený a vážit si i toho mála co má. Protože někteří lidé na planetě nemají ani pitnou vodu...

2 Shelma, Shehezerada Shelma, Shehezerada | 27. října 2016 v 13:32 | Reagovat

Správný pohled na svět... aneb teorie malých radostí vždy funguje pro ty, kdo mají otevřenou mysl i srdce :)

3 Krushie Krushie | Web | 30. října 2016 v 10:53 | Reagovat

[1]:[2]: Správně, má si vážit toho co má. A kdo je sobecký, a není hodný na ostatní, a ještě k tomu si ničeho neváží, nechť je jeho život hořký.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama