Dlužíš mi ňáký lajky

25. října 2016 v 22:14
Hodiny a hodiny denně trávím na Facebooku a dnes jsem se opět přistihla při něčem, při čem jsem se přistihla v minulosti už mnohokrát. Přečetla jsem si mimořádně hloupý komentář, mimořádně hloupého člověka, který urážel ostatní. Místo abych pod ten komentář napsala alespoň LOL, nebo ironické Tak určitě, nenapsala jsem nic. Počkala jsem, až to napíše někdo jiný a lajkla jsem to. Lajknutí je pro mě vyjádření podpory a znamení souhlasu.

Je v tomhle chování vrozená touha podporovat ostatní? Přesvědčení, že když nemůžu říct nic hezkýho, co by rozvíjelo debatu, mám raději mlčet? Ani ne, spíš je za tím strach. Strach projevit se ve veřejném prostoru. Letos na jaře provedl The Guardian analýzu 70 000 000 komentářů pod články na svém servru. Ukázalo se, že autorky článků jsou vystaveny mnohem více nenávistným komentářům a osobním útokům, než když o tématu pojednává muž. Nenávistné a urážlivé komentáře se objevují zejména pod články na témata, do kterých žena "nemá co mluvit".

Racionálně vím, že o nic nejde a že je to nesmysl. Trochu mě to sama na sebe mrzí, že se nepouštím do debat. Považuju to za zbytečný a předem ztracený, zvlášť na facebooku s cizími lidmi. Kolikrát je konfrontace názorů nepříjemná i mezi nejlepšími kamarády. I mezi nimi občas přemýšlím, jestli si vůbec můžu dovolit vyjádřit svoje stanovisko, jestli pro "klid v rodině" raději nemlčet. Takové pocity určitě zažívá spousta citlivějších lidí, ale ta analýza mi pořád leží v hlavě.

Odkaz na článek: https://www.theguardian.com/technology/2016/apr/12/the-dark-side-of-guardian-comments
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Krushie Krushie | Web | 30. října 2016 v 10:57 | Reagovat

No jo, ať si pak o  tobě myslí kdo co chce, to je jejich věc. Jestli tě ale pod tvým příspěvkem něco na**** v komentáři, tak si nenechej líbit a prostě to smaž :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama